Легационен секретар
Книгата, която издателство „Колибри” предлага на читателите, е смесица от реалност и въображение, от действително случили се събития и измислена, предполагам, любовна интрига, издържана в най-добрата наивна, сантиментална, розовееща традиция. И в това нямаше да има нищо необичайно, ако не ставаше въпрос за своего рода мемоар. При това мемоар, написан от дипломат от началото на XX в.
Героят – младият легационен секретар Жиро-Манжен, си „измисля” държава – Славония, зад която всеки може да види България в началото на ХХ век или по-скоро в навечерието на Балканските войни.
За автора за съжаление не успях да намеря почти нищо. Освен, че е публикувал поне още един друг роман – “Ceux de Jadis”, издаден през 1921 г. и преиздаден през 1925 г. Вероятно е от Нант. Дали е същият автор, издал многократно цитирано съчинение върху архитектурата от времето на Луи ХІ в Нант, можем само да гадаем.
Така или иначе, остава удоволствието. Отдавна не бях чел с такова удоволствие или поне с такава усмивка мемоарна книга. С нейния много френски дух в добрия смисъл на думата.
Иван Илчев
Kниги от същия жанр
-
Пътника без лицее-книга:
7.66 EUR
15.00 лв. -
Влакът за Емауспечатна:
6.13 EUR
12.00 лв. -
Готвачътпечатна:
6.13 EUR
12.00 лв. -
Лична картапечатна:
3.32 EUR
6.50 лв. -
В нощите луннипечатна:
7.66 EUR
15.00 лв. -
Да надбягаш съдбатапечатна:
4.09 EUR
8.00 лв. -
Един български вицпечатна:
2.55 EUR
5.00 лв. -
Изгубени кучета без нашийници; Да убиеш Моцартпечатна:
5.36 EUR
10.50 лв. -
Речни духовепечатна:
5.10 EUR
9.99 лв.
То е много важно за нас, затова може да ви бъдем от полза като ви дадем следните насоки:
Резюме: Моля опишете вашето общо впечатление от продукта в няколко думи.