Божиите заповеди

Божиите заповеди

Автор: Яцек Салий
(4.63 от 8 гласа)











Почти трийсет години отец Яцек отговаря на читателски въпроси в списание „В дродзе“ в постоянната рубрика „В търсене на пътя“. Това извънредно популярно изложение на вярата е залегнало в много негови книги, съдържащи отговори на най-наболелите въпроси на съвременността.

Общо за Божиите заповеди

 

Виж цялата анотация »

Печатна книга

5.00 лв.

  • Наличност: не
  • Безплатна доставка за поръчка над 39.90 лв.
  • Доставка 3.99 лв. за поръчка над 9.99 лв.
  • За поръчка до 9.99 лв. доставка 3.99 лв.


Kниги от същия жанр

Kниги от същия жанр




Информация

Информация




Информация за книгата:

Автор: Яцек Салий
Издател: Изток Запад
Година: 2006
Страници: 120
ISBN: 9543212791
Баркод: 9543212791
Тегло: 0.15 кг.
Размер: 13.00x20.00 см.


Почти трийсет години отец Яцек отговаря на читателски въпроси в списание „В дродзе“ в постоянната рубрика „В търсене на пътя“. Това извънредно популярно изложение на вярата е залегнало в много негови книги, съдържащи отговори на най-наболелите въпроси на съвременността.

Общо за Божиите заповеди

1

„Физиката се занимава със законите на природата, етиката - със законите на свободата.“

С тази кратка формулировка Имануел Кант изразява старата християнска мъдрост, че свободата в ни най-малка степен не се състои в отхвърлянето на законите. Състои се по-скоро в откриването на онези закони, в чиито рамки човек може да реализира най-пълно себе си. Всъщност идеята за отхвърляне на законите е абсурдна не само по отношение на създадените от човека. Можем да не познаваме физическите или нравствените закони или да не се съобразяваме с тях. Но това е достойно за съжаление и лесно би довело до катастрофа.

Ще приведа тук често споменавания пример за онзи луд, който решил да не се съобразява със закона за гравитацията. Докато той все още само декларира, че поради правото си да бъде свободен, се бунтува против каквито и да е закони, включително и срещу закона за гравитацията, можем да го приемем за безопасен чудак, опитващ се да оригиналничи по елементарен начин. Но да допуснем, че реши да докаже това и излезе през прозореца на петия етаж... Можем да не разказваме тази история по-нататък.

Свободният човек би заел съвсем друга позиция спрямо закона за гравитацията. Не би му се подчинил пасивно. Преди всичко не би го схващал като непоносимо ограничение, което няма как да отхвърли. По-скоро би го приел като предупреждение, в чиито рамки e призван да реализира и разширява свободата си. Благодарение на това са конструирани асансьорът, парашутът, самолетите и космическите кораби.

Подобно е с нравствените закони. Да ги възприемаме като забрана и ограничение, означава да не забелязваме, че съхраняват най-дълбоката ни човешка същност. Такова отношение е инфантилно. Ако не можем да обясним на едно дете, защо не трябва да излиза на перваза на прозореца, особено когато се намира на петия етаж, добре е, че поне можем да му забраним. По същия начин е по-добре, ако един човек се подчини на нещата, които схваща като морална забрана или ограничение, отколкото например, ако не се въздържа от лошите си желания в името на криво разбраната свобода. Благодарение на това ще избегне моралната катастрофа.

Такъв човек обаче все още не разбира най-важното в нравствения закон - че той отваря на тази земя духовно пространство, достъпно единствено за нас, човеците, в което можем да реализираме всичко най-дълбоко човешко - т. е. обичта, свободата и смисъла. Разбира се, обичта, свободата и смисълът са възможни и извън това пространство, но са нетрайни като пясъчни замъци. Егоистът също може да обича, вътрешно противоречивият човек може да манифестира свободата си, а такъв, който не знае защо живее - да извърши не едно смислено дело. Но нека бъдем дискретни и не питаме прекалено настойчиво колко


Коментари

Коментари


Плащане с EasyPay може да направите като изберете опция плащане "чрез ePay" и на платежната страница изберете Таб "В брой на каса".

Вижте приложения пример: