Живот и политика
"Всеки, който има амбицията да застане начело на народа си, не бива никога да забравя, че политическият пост е преди всичко доверие. Всъщност властта е най-висшата форма на доверие. Няма значение къде - дали в Съединените щати, където "ние, народът", е признатият суверен, или във Великобритания, където "ние" е монархия - задължението на политика, а още повече на държавника е да служи. Отначало до край. Истина е склонността на политиците да забравят задълженията си, след като са били всмукани в редовете на националния елит, и тя важи до днес. А може би се е и засилила.
Никога политиците не са се занимавали толкова много с хората от своята среда и толкова малко с останалите, както в наши дни. Никога не е имало толкова много международни форуми. Демократичните задръжки пред парламентарната отчетност никога не са били по-слаби. И никога изкушението да се забравят корените и принципите не е било толкова силно. Президенти и министър-председатели сега трябва да се борят както никога, за да не литнат над досадите на ежедневието. И е голяма вероятността мнозина да престанат да се съпротивляват на съблазните."
Това са думи на Маргарет Тачър, която още в първите години на своето консервативно правителство подчертаваше, че държавата, както и домакинството се управляват съгласно един и същ общ принцип - не можеш да харчиш повече, отколкото си изработил. И за учудване на журналистите от "Таймс" и "Сънди Таймс" демонстративно изгасяше ненужните лампи в резиденцията си на "Даунинг Стрийт" 10. Въпреки евентуалните насмешки и упреци за стиснатост и дребнавост, които не й бяха спестени.
Тази книга е специално издание в памет на Маргарет Тачър. В един том е събрано най-интересното от нейните мемоари - "Пътят към върха", "Годините на Даунинг Стрийт" и "Изкуството на държавника". Това е книга за личния живот на лейди Тачър, за политическата й съдба, за нейните задълбочени анализи на световните процеси.
Kниги от същия жанр
-
Империяпечатна:
9.15 EUR
17.90 лв. -
Brazzaville Beachпечатна:
8.12 EUR
15.90 лв. -
Съвременник, брой 3 - 2012печатна:
5.11 EUR
10.00 лв. -
Сексологичен букварпечатна:
5.08 EUR
9.95 лв. -
Драгоценные камнипечатна:
22.49 EUR
44.00 лв. -
Книжка за оцветяване - морски животнипечатна:
0.61 EUR
1.20 лв. -
История на българското езикознаниепечатна:
3.57 EUR
7.00 лв. -
Доброволци на смъртпечатна:
5.11 EUR
10.00 лв. -
151 въпроса и отговора за болестите по пчелитепечатна:
3.06 EUR
6.00 лв.
То е много важно за нас, затова може да ви бъдем от полза като ви дадем следните насоки:
Резюме: Моля опишете вашето общо впечатление от продукта в няколко думи.